Skok w tandemie
Poczuć nutkę adrenaliny bez zbędnego ryzyka? Skoczyć z wysokości bez wielkiego treningu siłowego i bezpieczeństwa? Jest to możliwe – wymaga pewnych środków finansowych i chęci. Gdy jest chęć i odwaga skoki tandemowe ze spadochronem mogą być ciekawą przygodą, a być może wstępem do bliższego zainteresowania się tym sportem.
Jak się przygotować.do skoku ze spadochronem?
Skoki tandemowe wbrew pozorom nie wymagają od człowieka większych przygotowań pod względem fizycznym czy pod względem bezpieczeństwa. Po wykupieniu skoku instruktor przekazuje wszystkie informacje na temat działalności. Nie da się ukryć jednak, że skoki nie są sportem dla każdego człowieka. Wręcz przeciwnie, warto zdawać sobie sprawę z lęku wysokości i albo mieć w planach opanowanie go lub całkowicie nie bać się dużych odległości od ziemi.
Jedynymi ograniczeniami są w takim przypadku właściwie chorób. Jednostki chorobowe, przy których skoki tandemowe są niemożliwe to choroby układu krążenia, epilepsja, zaawansowane choroby kręgosłupa i inne problemy neurologiczne. Innym przeciwwskazaniem, o charakterze typowo technicznym jest fakt, że sprzęt jest bezpieczny dla osób poniżej 100 kilogramów.
Jak wygląda wielki skok?
Pierwszym krokiem do skoku jest wykupienie i wybranie daty. Następnie w okolicy wybranego terminu trzeba bacznie obserwować pogodę. Jeśli będzie dobra należy wybrać się do miejsca wykonywania skoku. Tam przejmuje skoczka instruktor. Następuje trening I szkolenie merytoryczne oraz szkolenie bezpieczeństwa. Instruktor wskazuje najważniejsze punkty I momenty krytyczne. Kolejnym krokiem jest ubranie odpowiedniego kombinezonu, kasku oraz specjalistycznej uprzęży. Skoczek wraz z instruktorem udaje się do samolotu, który wynosi ich na odpowiednią wysokość. W zależności od długości skoku wysokość ta może się różnić. Instruktor wraz ze skaczącym są połączenie i razem, jednocześnie wyskakują z drzwi samolotu. Następuje moment swobodnego spadania, który może trwać nawet minutę. Po tym czasie, na odpowiedniej wysokości instruktor rozkłada spadochron, a kolejnym etapem jest właśnie szybowanie z jego pomocą. Instruktor ląduje w wybranym miejscu. W wielu przypadkach cała akcja nagrywania jest kamerą sportową i skoczek otrzymuje film na pamiątkę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy