Przejęcia firm, a stosunek pracy
Kodeks Pracy jest aktem prawnym, który reguluje w szczegółowy sposób różne kwestie dotyczące stosunku pracodawca-pracownik na podstawie różnych umów. Szczególne miejsce w Kodeksie Pracy mają pracownicy, w których firmach nastąpiła zmiana właściciela.
Przejęcie firmy
Przejęcia firm dla każdej z zainteresowanych stron są rozwiązaniem dużo korzystniejszym, niż ogłoszenie bankructwa. W przypadku pracowników zatrudnionych na terenie danego zakładu, jest to o tyle korzystne, że nie zawsze musi oznaczać zwolnienia. W większości przypadków nowy właściciel decyduje się przejąć firmę razem z jej pracownikami, całym mieniem, patentami, sposobem funkcjonowania. Z pewnością będzie on miał jednak własne pomysły na rozwój firmy i wdrożenie jej do swojego przedsiębiorstwa. Niestety, nie obywa się bez zmian w szeregach pracowników – jest to wręcz nieuniknione.
Jakie zmiany czekają na pracowników po przejęciu firmy
Przejęcia firm często generują stres dla pracowników, którzy obawiają się, czy zachowają swoje posady. Jako że prawo nie zabrania przekazywania firmy w ręce innego przedsiębiorcy bez zgody załogi, pracownicy zazwyczaj zachowują swój stosunek pracy, jednak wykonują ją już dla innego podmiotu. Nie oznacza to jednak, że są do tego zmuszeni. W ciągu 2 miesięcy od przejęcia firmy, pracownik może bez podania przyczyny w trybie 7-dniowym rozwiązać umowę o pracę. Dotyczy to jednak jedynie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku umów cywilnoprawnych, nowy pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy ani jej kontynuowania. Jeśli jednak pracownik zatrudniony na takiej umowie nie otrzymał od poprzedniego pracodawcy zaległych wynagrodzeń, może się o nie ubiegać u nowego pracodawcy, gdyż ten przejmuje razem z firmą również zobowiązania poprzednika.
W szczegółowych przypadkach kwestie zatrudnienia po przejęciach firm reguluje Kodeks Pracy, i to do niego należy się odnosić w niezrozumiałych sprawach. Trudno określić, czy przejęcia firm są procesem korzystnym dla dotychczasowych pracowników, czy generującym konieczność zmiany pracy. Wszystko zależy od planów nowego właściciela, a także od rodzaju stosunku pracy i tego, jak nowy właściciel wyobraża sobie funkcjonowanie firmy pod względem kadrowym w przyszłości.