Profesjonalista czy amator, czyli na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?
Ceny aparatów cyfrowych i lustrzanych nie są wysokie. W obecnych czasach niemal każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Z tego względu wielu amatorów tworzy swoje strony internetowe i ogłasza się w sieci jako profesjonalni fotografowie ślubni. Łatwo jednak odróżnić niedoświadczonego artystę, od tego posługującego się w pracy praktyką. Jak to zrobić? Kilka praktycznych wskazówek powinno wystarczyć, aby nie dać się nabrać.
Uprawnienia
Na wielu ślubach zdarza się, że początkujący fotografowie nerwowo biegają wokół pary młodej, zasłaniając gościom najbardziej wartościowe chwile. Profesjonalny artysta powinien być niewidoczny, tak w trakcie ceremonii, jak i w trakcie wesela. Nie powinien sztucznie ustawiać gości do zdjęć ani ingerować w plan. Zwłaszcza fotografie wykonane w kościele winny być jak najbardziej naturalne. Aby upewnić się, że wasze zdjęcia ślubne nie będą wtopą, sprawdźcie czy fotograf posiada uprawnienia do robienia zdjęć w kościele. Są one wydawane przez kurię. Dzięki nim możecie być pewni, że artysta ma doświadczenie w robieniu zdjęć z ceremonii kościelnych.
Warto również poprosić o dyplomy ukończonych szkół lub kursów, wyróżnienia i listy polecające, którymi powinien móc się pochwalić doświadczony fotograf.
Internet
Jeśli zdecydujecie wybrać fotografa przez internet, kierujcie się stylem i jakością zdjęć. Portfolio artysty sprawdźcie na jego stronie internetowej i porównajcie z innymi fotografami. Na przykład tu: Fotografia ślubna Kraków. Nie zapominajcie jednak, że portfolio zawarte na stronie artysty może być ubogie. Poproście go o osobiste spotkanie i pokazanie wam dorobku zawodowego. Jeśli będzie się on ograniczał do kilku sesji, w dodatku wykonanych w jednym plenerze i z tym samym zamysłem, zrezygnujcie z usług tego fotografika.
Opinie na temat fotografa możecie sprawdzić na forach internetowych dotyczących tematyki ślubnej. Pamiętajcie jednak, że wiele z tych komentarzy jest robotą konkurencji. Kierujcie się tylko merytorycznymi wypowiedziami, zawierającymi konkretne uwagi, bądź udokumentowane pochwały.
Prawa autorskie
Ważną kwestią dotyczącą zdjęć z waszego ślubu jest sprawa praw autorskich. Doświadczony fotograf sam poinformuje, jakie ma podejście. W tej kwestii trudno jednak orzec co decyduje o profesjonalizmie lub jego braku. Dowiedzcie się, czy fotograf zezwoli na samodzielne kopiowanie zdjęć. Zapytajcie również o możliwość umieszczania fotografii na portalach społecznościowych. Poproście, aby reportażysta wyjaśnił czy na waszych zdjęciach ślubnych pojawi się jego logo, jeśli tak, to w jakiej wielkości i w którym miejscu.
Zdjęcia
Dla każdego fotografa, dbającego o swoją renomę, najlepszą zapłatą za wykonaną pracę będzie wasze zadowolenie. Te osoby nie ukrywają szczegółów umowy, nie stosują tak zwanych gwiazdek i nie wyłudzą od was pieniędzy. Jeśli fotograf, z którym negocjujecie, zaproponuje wam zdjęcia w niskiej rozdzielczości, z których nie da się drukować odbitek dużego formatu, zrezygnujcie z jego usług. Jest to częsty zabieg świadczący o amatorstwie reportażysty.
Ilość nie zawsze oznacza jakość, dlatego decydując się na fotografika ślubnego, kierujcie się kunsztem, doświadczeniem i profesjonalizmem, a nie tylko ilością proponowanych zdjęć. Doskonałym rozwiązaniem sugerowanym przez wielu artystów jest możliwość samodzielnego stworzenia oferty, która zawierać będzie wycenę poszczególnych opcji, komfortowych i odpowiednich dla was i waszych potrzeb. W taki sposób sami skomponujecie pakiet zawarty w umowie. Profesjonalny fotograf nie będzie miał najmniejszego problemu z wycenieniem takiej usługi.