Kiedy ważna jest obróbka tokarska?
Tworząc konstrukcje stalowe zawsze trzeba zdecydować się, jakiego rodzaj ustal wybrać. Przede wszystkim chodzi o to, czy powinna to być stal zawierające dużo, czy też mało węgla. Dlaczego jest to ważne? Między innymi z tego względu, że tylko wtedy, gdy w stali są śladowe ilości węgla możliwa jest obróbka tokarska.
Gładkie elementy o skomplikowanych kształtach
Jeśli stal jest potrzebna do tego, aby stworzyć gładkie konstrukcje, których planowany kształt jest bardzo skomplikowany powinna się ona łatwo poddawać obróbce tokarskiej. Konieczne jest bowiem w takim przypadku wyrównanie wszelkich chropowatości i pozbycie się zbędnych wiór. Po to właśnie wykonuje się obróbkę tokarską. Nie jest ona jednak nigdy dostatecznie skuteczna, jeśli węgla w stali jest za dużo.
Małą ilość węgla oznacza mniej niż połowę 1 % zawartości. Wydawać by się mogło, że jest to tak małą ilość, że nie powinna mieć absolutnie żadnego wpływu na właściwości stopu. Okazuje się jednak, że znaczenie to jest ogromne, a jeśli węgla jest jeszcze więcej, to już w ogóle nie da się go obrobić.
Wytrzymałe materiały konstrukcyjne
Oczywiście stal wykorzystuje się w wielu różnych celach. Czasem jest ona wykorzystywana do tworzenia materiałów konstrukcyjnych. W takich sytuacjach zdecydowanie obróbka tokarska nie jest najważniejsza. O wiele ważniejsze jest aby materiał, z którego tworzy się konstrukcję znosił duże obciążenia i był trwały. Okazuje się, że stal zyskuje te właściwości dzięki zawartości węgla.
Jeśli chodzi o tworzenie elementów konstrukcyjnych wykorzystuje się więc stal, która jest najwytrzymalsza. Oznacza to, ze powinien to być stop z zawartością węgla przekraczającą nawet 1%. Zwykle nie jest to jednak więcej, gdyż nawet w przypadku materiałów konstrukcyjnych przeważnie stal należy poddać przynajmniej jakieś niewielkiej obróbce tokarskiej.
Pokrewny stop metalowy
Jak się okazuje istnieje pewien pokrewny do stali stop metalowy. Jest to mianowicie żeliwo. Materiał ten uważany jest za jeszcze bardziej wytrzymał niż stal. Wydaje się, że faktycznie taki jest, gdyż zawartość węgla w tym stopie przekracza 2%. Niewątpliwie, jest to wartość bardzo wysoka.
Niestety, z racji tego, że węgla w żeliwa jest tak dużo jest to materiał bardzo nieplastyczny i niepoddający się obróbce tokarskiej. Z racji tego niestety jest on dosyć niepraktyczny, gdyż przeważnie bardzo trudno dopasować jego kształt do danego zastosowania.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP