Czym charakteryzuje się Cieśnina Bosfor?
Cieśnina Bosfor to jeden z najpiękniejszych zakątków Turcji, a co najważniejsze, że jest ona naturalnym tworem. O jej innych cechach charakterystycznych przeczytasz więcej w poniższym artykule.
- Cieśnina ta, to bardzo strategiczny punkt transportowy, bowiem łączy ona Morze Czarne z morzem Marmara. Rocznie przepływa przez nią około 10% statków biorących udział w światowym transporcie morskim. Znajduje się pod kontrolą Turcji, która tym samym może decydować o regulacji możliwości wpływania do niej statków. Obecnie wskutek wojny na Ukrainie zakaz wpływania do Bosforu otrzymały Rosyjskie statki.
- Obok cieśniny Bosfor znajduje się Dardanele. Obie łączą Morze Egejskie z Morzem Czarnym.
- Bosfor jest otwarta dla turystów. Za niewielką opłatą mogą oni wybrać się na rejs statkiem po tej pięknej i niezwykłej cieśninie.
- To miejsce schronienia i życia wielu zwierząt i roślin. Najpopularniejsze z nich to delfiny, foki oraz ponad 200 gatunków ryb.
- Czy woda w cieśninie ma zawsze taką samą temperaturę jak Morze Czarne? Otóż nie. Zimą woda w Bosforze jest chłodniejsza niż w morzu, które ochładza ją przypływami zimnej wody od siebie, natomiast latem cieśnina ma cieplejszą wodę od Morza Czarnego, dzięki napływowi wody z Morza Śródziemnego.
- W Bosforze możemy spotkać zabytki pochodzące z czasów średniowiecza! Wśród nich są obiekty obronne, ale również wypoczynkowe. To prawdziwa perełka dla koneserów takich zabudowań.
- Cieśnina Bosfor to jedyna naturalna cieśnina w Turcji.
- Cieśnina w ostatnich latach jest bardzo zatłoczona. Statki transportowe i tankowce, powodują zanieczyszczenie, a także ryzyko wycieku ropy. W grudniu 1960 r. doszło do pierwszego poważnego skażenia Bosforu ropą w wyniku zderzenia statków jugosłowiańskiego i greckiego. Zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkanaście tysięcy ton ropy wyciekło do wody, zaś samo gaszenie pożaru trwało parę tygodni. Podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie 1979 roku, gdzie wyniku zderzenia greckiego i rumuńskiego statku czterdzieści trzy osoby zginęły, a blisko 100 tys. ton ropy zanieczyściło wody cieśniny.
- Czy wiesz ile lat ma Bosfor? Dokładna liczba nie jest znana, jednak szacuje się, że około 5000 lat przed naszą erą była zamieszkiwana przez ludność osiedleńczą, jaką byli Trakowie. Istnieją natomiast teorie mówiące o tym, że cieśnina mogła powstać nawet 5600 lat przed naszą erą.
- Bosfor to najwęższa cieśnina jej szerokość mierzy od 3700 metrów do zaledwie 700 metrów.
- Nad cieśniną przebiegają trzy mosty: Most Bosforski, Most Mehmeda Zdobywcy, Most Selima Groźnego.
- O ile Bosfor jest piękną cieśniną to równocześnie jest jedną z najniebezpieczniejszych. Dnia 15 listopada 1991 roku zderzyły się w niej dwa statki filipiński i libański w wyniku czego zginęło 21 tys. zwierząt. Zdarzenie to wywołało lokalną katastrofę ekologiczną.