Zawory rozdzielające – czym są i do czego służą?
W dzisiejszych czasach naprawdę często wykorzystywane są zawory rozdzielające w nie tylko polskim przemyśle. Dlatego też wydaje się koniecznością posiadanie określonej wiedzy na ich temat. Najlepiej jeszcze zanim będziemy mieć z nimi bezpośrednią styczność.
Najważniejsze fakty na temat działania zaworów rozdzielających
Oczywiście wskazane jest posiadanie jak najdokładniejszej i fachowej wiedzy na temat funkcjonowania zaworów rozdzielających. Jednak przede wszystkim warto znać podstawy takie, jak choćby fakt, iż odpowiada on za torowanie drogi dla powietrza, które z magistrali ma trafić do elementów wykonawczych.
Z kolei zużyte powietrze wydostaje się przy jego pomocy na zewnątrz. I tym samym ujawniona zostaje kolejna funkcja zaworów, czyli właśnie odpowietrznianie. Oprócz tego przydatna może być informacja związana z tym, że zawory rozdzielające nazywane są inaczej zaworami grzybowych. Tym bardziej, że w fachowej literaturze można natknąć się na oba pojęcia oznaczające to samo.
Jakie istnieją wersje zaworów grzybowych?
Przede wszystkim każda osoba wykwalifikowana wie, że zawory rozdzielające wytwarzane są ze stopu Ali. Dlatego też nie jest tajemnicą, iż na rynku króluje właśnie ten typ. Jednak tak naprawdę nie oznacza to, że nie ma możliwości spotkania również typów zaworów rozdzielających. Wszystko przez to, że istnieje możliwość wytwarzania ich również ze stali, czy też np. z mosiądzu.
Natomiast zwraca się przede wszystkim uwagę na trzy wersje tych zaworów. Chodzi tutaj oczywiście o te sterowane elektromagnetycznie oraz pneumatycznie. Przy czym, kiedy mowa o pierwszym rodzaju, wyodrębnia się je jeszcze na te z ciśnieniem własnym, ale również z obcym. Tak przynajmniej wygląda ogólny zarys wersji zaworów grzybowych.
Na jakie parametry użytkowo-techniczne trzeba zwrócić uwagę w zaworach rozdzielających?
Dla każdego fachowca jasną sprawą jest to, że parametry są istotną sprawą, kiedy mówi się o tych zaworach. Przede wszystkim, dlatego że można dzięki nim sprawdzić, czy aby na pewno spełnią one nasze oczekiwania i dopasują się do innych urządzeń.
Zawory rozdzielające charakteryzują się przede wszystkim prostą budową, dużą odpornością, czy też małymi skokami. Nie mniej ważne staje się to, że są do tego stopnia powszechne i stosuje się je w układach wielkokanałowych. Wszystko to może sprawiać, że nadal cieszą się sporą popularnością w przemyśle i nie widać, aby to się zmieniło. Artykuł powstał we współpracy ze OBREiUP