Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie i rodzaje
Sprężone powietrze znalazło szerokie zastosowanie w urządzeniach pneumatycznych. Wykorzystuje się je jako napęd mechanizmów – zarówno tych nieskomplikowanych, jak i w bardzo złożonych robotach. Głównymi częściami składowymi tych urządzeń są tak zwane siłowniki pneumatyczne.
Wykorzystanie silników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne są wykorzystywane jako podzespoły elementów wykonawczych, linii produkcyjnych czy dźwigni. Umożliwiają przesuwanie, przemieszczanie, obracanie oraz ogólne poruszanie elementami w automatyce przemysłowej. Często spełniają także funkcję elementów dociskowych.
Na rynku istnieje kilka podstawowych rodzajów siłowników pneumatycznych. Jednak na specjalne życzenie klientów siłowniki mogą zostać zaprojektowane w sposób idealnie odpowiadający ich potrzebom.
Podstawowe rodzaje siłowników pneumatyczych
Najpopularniejszym rodzajem siłowników pneumatycznych są urządzenia jednostronnego bądź dwustronnego działania. W pierwszej wersji urządzenia jego tłoczysko porusza się w jedną stronę zależności od od ciśnienia sprężonego powietrza, natomiast w drugiej suwy robocze przebiegają w dwóch przeciwstawnych kierunkach i z reguły są uzależnione od ruchu sprężyny. Te dwa typy siłowników są najłatwiej dostępne na rynku.
Nie mniej popularnymi i znajdującymi równie szerokie zastosowanie siłownikami są urządzenia posiadające zabezpieczenie przed obrotem tłoka. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają smarowania. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu sprężonego powietrza bez jednoczesnego nasycania go mgłą olejową.
Innym rodzajem siłowników pneumatycznych są urządzenia wyposażone w tak zwany tok magnetyczny. Umożliwiają one zamontowanie na obudowie bezkontaktowych sensorów wykrywających ruch tłoka.
Żywotność siłowników
Możliwą żywotność siłowników pneumatycznych producenci podają w liczbie cykli wyrażonej w milionach. W dużej mierze zależy ona od materiałów, jakich użyto do ich produkcji oraz od rodzaju zastosowanych uszczelniaczy. Najkrótszą żywotnością odznaczają się siłowniki beztłoczyskowe. Średnio dwa razy dłużej służą siłowniki pneumatyczne uszczelnione kauczukiem. Największą trwałością charakteryzują się urządzenia uszczelnione poliuretanem.
Warto także wspomnieć, że na żywotność siłowników pneumatycznych ma wpływ ich odpowiednia konserwacja oraz warunki, w jakich w wykonują pracę. Ponadto duże znaczenie w tej kwestii ma kontrola nad jakością olejów i stopniem ich zużycia.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP