Roboty przemysłowe i ich zastosowanie
Roboty wykonujące za człowieka pracę w fabrykach nie są niczym nowym. Już wiele lat temu pojawiły się pierwsze konstrukcje, które pozwoliły na automatyzację procesów produkcyjnych. Z czasem stawały się one coraz powszechniejsze i dziś sterowane komputerowo roboty nie są już niczym nadzwyczajnym. Co więcej, spotyka się już nie tylko w największych i najbardziej zaawansowanych technicznie fabrykach. Są one również dostępne dla właścicieli niedużych firm i zakładów produkcyjnych czy usługowych. Zastosowanie robotów przemysłowych jest dziś powszechne ze względu na przystępność cenową oraz znaczny postęp techniczny.
Zastosowanie robotów przemysłowych
Współcześnie roboty takie można spotkać w zakładach i fabrykach wielu branż. Można je zastosować nie tylko w przemyśle precyzyjnym. Roboty przemysłowe mogą wykonać zarówno pracę, która jest niemożliwa do wykonania przez człowieka, jak i taką, którą człowiek może wykonać, ale robot przemysłowy zrobi to szybciej i dokładniej. Więcej dowiesz się na stronie roboty przemysłowe – Comauonline.pl
Oto kilka najczęściej spotykanych zastosowań robotów przemysłowych:
– urządzenia spawalnicze,
– uprzędzenia malujące metodą natryskową,
– roboty załadunkowe i rozładunkowe,
– roboty do paletyzacji i depaletyzacji,
– roboty podawcze.
Jak wynika z tych przykładów, roboty przemysłowe są w stanie wykonać wiele zadań, które jeszcze do niedawna były wykonywane przez człowieka. Zastosowanie tych urządzeń zdecydowanie przyspieszyło proces produkcji i w rezultacie pozwolą na obniżenie kosztów działalności firmy.
Roboty przemysłowe i ich konfiguracja
Główną zaletą robotów przemysłowych jest możliwość ich programowania w bardzo szerokim zakresie. To stało się możliwe też dzięki rozwojowi technik informatycznych. Ale roboty, jako urządzenia również są coraz bardziej precyzyjne i są w stanie wykonać więcej czynności. Mogą one być sterowane elektronicznie, hydraulicznie lub pneumatycznie. Najpopularniejszy, szczególnie w przypadku najmniejszych z nich, jest ten pierwszy sposób sterowania. Roboty mogą pracować równoległe, szeregowo lub hybrydowo. Coraz popularniejsze stają się mobilne roboty przemysłowe, które mogą poruszać się samodzielnie, po zaprogramowanej trasie lub być przestawiane z miejsca na miejsce.
Zalety stosowania robotów przemysłowych
Podstawową funkcją robotów przemysłowych jest usprawnić pracę danego zakładu produkcyjnego lub usługowego. Efektem są niższe koszty działalności. W wielu przypadkach roboty przemysłowe wykonują prace nie tyle niemożliwe do wykonana, ile uciążliwe dla człowieka i szkodliwe dla zdrowia. Atutem stosowania robotów jest też większa precyzja wykonanych czynności i niezawodność.