Dokumenty, które należy zabrać do notariusza
Udając się do notariusza, musimy mieć świadomość tego, że odpowiednio wcześniej przygotowując konkretne dokumenty, możemy znacznie przyspieszyć cały proces sporządzania aktu notarialnego.
Pamiętaj o uporządkowaniu dokumentów, zanim udasz się do notariusza.
Oczywiście często jest tak, że sprawa wymaga szczegółowych wytycznych, jeśli chodzi o wykaz potrzebnych dokumentów. Za każdym razem, zanim udamy się do kancelarii prawnej, należy skontaktować się z notariuszem i poprosić o szczegółowe informacje. Zawsze warto mieć świadomość na co zwrócić szczególną uwagę, porządkując dokumenty. Pamiętajmy o tym, że do kancelarii powinniśmy przynieść dokumenty aktualne, zgodne ze stanem faktycznym oraz powinny to być oryginały.
Sporządzenie umowy przeniesienia własności – dokumentacja
Udając się do notariusza w sprawie przeniesienia własności, koniecznie pamiętaj, by zabrać ze sobą numer lub odpis księgi wieczystej, podstawę nabycia nieruchomości, wypisy z rejestru gruntów, mapy z projektem podziału działku oraz wszystkie decyzje zatwierdzające projekt podziału, zaświadczenia z Urzędu Gminy, że na danej działce znajduje się budynek.
Poświadczenie dziedziczenia – wymagane dokumenty
Aby poświadczyć prawo do dziedziczenia, należy przynieść dokumenty, na których widnieją dane osobowe i numer PESEL osoby zmarłej, odpisy aktów stanu cywilnego (w przypadku wdowców lub wdów) oraz, o ile spadkodawca sporządził taki dokument przed śmiercią- testament.
Dokumenty potrzebne do założenia spółki lub innego podmiotu gospodarczego
Konieczne przy zakładaniu spółki są oczywiście dane wspólników, w tym: imiona, nazwiska, imiona rodziców, serie i numery dokumentów tożsamości, numery PESEL, dane dotyczące stanu cywilnego, adres zamieszkania. Należy również wykazać następujące dane: firma spółki i jej siedziba oraz podać czas, na jaki spółka została zawiązana i podać, co jest przedmiotem działalności spółki. Przy zawiązaniu spółki jawnej należy również określić wkłady wnoszone przez wspólników, ich wartość oraz określenie sposób pokrycia wkładów. Koniecznym jest również określenie sposobu udziału Wspólników w zyskach i stratach spółki.
Przed udaniem się do kancelarii notarialnej, należy skrupulatnie przygotować potrzebne oświadczenia, poświadczenia, wykazy i wypisy z urzędów, a także zadbać o przekazanie szczegółowych danych osobowych osób będących stronami przy sporządzaniu aktu notarialnego.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl