Designerskie abstrakcje
Awangardowe wnętrze coraz bardziej zbliża się do przestrzeni artystycznej. Prezentuje się niemal jak galeria sztuki nowoczesnej. Na przykład modny w ostatnich czasach loft – to miejsce wypełnione światłem i przedmiotami z duszą lub z pomysłem.
Więcej miejsca
Nowoczesne wnętrze zatem docenia przestrzeń samą w sobie. Stawia na prostotę i redukcję kształtów, rzeczy, kolorów. Dąży do tego, żeby wyeksponować jeden lub dwa interesujące przedmioty. Trochę na zasadzie akcentu. Reszta ma pozostać gładka, jednolita, nierozpraszająca. Chcemy mieć więcej miejsca, jakby więcej swobody. Pokazując przy tym to, co chcemy wyróżnić, czemu nadajemy wartość.
Sztuka abstrakcyjna
Abstrakcjonizm zapoczątkował Wasyl Kandinsky w 1910 roku swoją akwarelą. Na białym płótnie malarz rozrzucił barwne plamki, które niczego nie kopiowały, ale zwracały uwagę tylko na siebie, na dosłowność przedstawienia malarskiego. W kolejnych latach sztuka abstrakcyjna zmieniała się, także w zależności od konkretnych realizacji.
Kwadraty i prostokąty wypełnione kolorem
Interesująca z punktu współczesnego designu jest twórczość Pieta Mondriana. Nawiązują do niej obecnie nie tylko projektanci mebli, ale też ubrań. Zwłaszcza do jego słynnego dzieła – Kompozycja neoplastyczna. Artysta upraszczał maksymalnie przedstawiane obiekty. Sprowadzał je do układów kwadratów i prostokątów wypełnionych kolorem. Podzielonych prostymi liniami poziomymi i pionowymi.
Design XXI wieku
Czy z takich rozwiązań formalnych nie korzystają projektanci przedmiotów użytkowych w XXI wieku? Przecież awangardowy design nowoczesnych mebli opiera się na propozycjach w stylu Mondriana. Meble w tym stylu proponują nam Meble Gama. Oferują m.in. wybitnie nowoczesne meble kuchenne.