logo
  • Ciekawe
  • Dom i wnetrze
  • Zdrowie i uroda
  • Technologia
  • Motoryzacja
  • Turystyka
  • Ciekawe
  • Dom i wnetrze
  • Zdrowie i uroda
  • Technologia
  • Motoryzacja
  • Turystyka

Krótka historia nart w Krakowie

14 Mar 2020 by Czesław Joachim 0 Comments

Narciarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sportów zimowych na świecie. Stąd, nie powinno nas dziwić, zainteresowanie nartami w Krakowie – wszak w pogodny dzień można zobaczyć szczyty Tatr z wieży kościoła Mariackiego. Dodatkowo, swego czasu na Woli Justowskiej istniały skocznie narciarskie!

Jak drzewiej szusowano

Okazuje się, że narty Kraków (oczywiście nie chodzi mi o przyrządy, służące do szusowania za czasów legendarnych władców Polski, takich jak rzeczony Krak – ojciec Wandy, która Niemca nie chciała) mają długą historię. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu amatorzy białego szaleństwa, chcąc zażyć tej formy aktywności fizycznej, mogli bez opuszczania Krakowa spokojnie pojeździć na nartach – na Woli Justowskiej, nieopodal Sikornika, jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia funkcjonował wyciąg narciarski.

Wypuścić Barabasza!

Co ciekawe,również polskie narciarstwo bierze swój początek właśnie w Krakowie. Narty w Krakowie dziś brzmią jak żart, ale ponad sto lat temu, nestor polskiego narciarstwa, niejaki Stanisław Barabasz – zwany pierwszym polskim narciarzem, przed przeprowadzką do Zakopanego, ćwiczył jazdę na nartach na krakowskich Błoniach (jak podaje ustna tradycja, ćwiczył tylko nocą, aby uniknąć obśmiania przez spacerujących).

Skocznie w Krakowie

Oprócz zwykłego szusowania, narty Kraków przybrały również inną formę – chodzi rzecz jasna o skoki narciarskie. W Krakowie doby międzywojnia (na początku lat dwudziestych) powstało kilka małych skoczni narciarskich (na zboczu wzgórza Sikornik). Na owych skoczniach skakały podówczas tuzy polskiego narciarstwa – między innymi legendarny olimpijczyk Aleksander Rozmus (pierwszy rekordzista skoczni Sikornik, z wynikiem osiemnastu metrów – co przy dwustupięćdziesięciu metrach Kamila Stocha z Planicy brzmi jak dziecinna igraszka) czy Henryk Mückenbrunn – w 1922 wygrał zawody w skokach narciarskich, organizowanych na Woli Justowskiej. Niestety, w latach pięćdziesiątych dwudziestego stulecia, skocznia została rozebrana, a jedyne co po niej pozostało, to kamienny próg.

Co dalej?

Na początku XXI wieku planowano w Krakowie budowę infrastruktury potrzebnej do szusowania – między innymi igielitowy stok, wyciąg i oświetlenie w Lasku Wolskim (ostatnie wzmianki na ten temat pochodzą z 2002 drugiego roku, w wywiadzie dla „Wyborczej” dyrekcja krakowskiego ZOO snuła dalekosiężne plany narciarskiej eksploatacji Lasku Wolskiego). Plany te jednak spełzły na niczym, dodatkowo w obecnym klimacie brakuje śniegu. Na narty w Krakowie będzie jeszcze trzeba trochę poczekać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie narty kraków https://agasport.com.pl/narty-cat-2.

Categories : Zdrowie i uroda
Tags : buty rowerowe spd, narty kraków
Share
Czesław Joachim

Related Post

Dlaczego warto wybrać buty rowerowe SPD?

16 Lip 2019

Polecane

latestwid-img

Jakie ogrzewanie tarasu wybrać?

24 stycznia 2021
latestwid-img

Jazda konna – sport ogólnorozwojowy

16 stycznia 2021
latestwid-img

Leżaki ogrodowe jak wybrać ten najlepszy?

9 stycznia 2021

tagi

aranżacja aranżacja ogrodu auto złomowanie auto złomowanie Katowice bieganie biznes dentysta depilacja laserowa dieta fotobudka fotobudka cena fotobudka śląsk fotografia ślubna hotel mazowiecki kafelki kanapy narożne klocki lego kostka brukowa kursy online kwas hialuronowy kwas hialuronowy tychy lampy ogrodowe lego meble meble do kuchni meble do ogrodu meble kuchenne meble na taras meble na wymiar warszawa meble ogrodowe meble tarasowe moda odzież po liposukcji ogród ortezy na opadającą stopę oświetlenie Platformy e-learningowe sklep meblowy szkolenia online wesele zabawki złomowanie samochodu łazienka łóżka do sypialni ślub

© 2017